Оголошення про скасування конкурсу
Відповідно до законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», відповідно до Указу Президента Про введення в Україні воєнного стану № 64/2022 від 24.02.2022, Закону України «Про організацію трудових відносин в період воєнного стану», згідно розпорядження голови Мигіївської сільської ради № 79-р від 17.07.2023 «Про скасування розпорядження сільського голови № 76-р від 14.07.2023року «Про оголошення та проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директорів закладів загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області», з метою дотримання пункту 20 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування», враховуючи лист Міністерства освіти і науки України від 20 травня 2020 року № 1/9-264 «Щодо окремих питань проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти», відділ освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради повідомляє про скасування проведення конкурсного відбору на заміщення вакантних посад директора Софіївського ліцею Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області та Бандурського ліцею Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області
Конкурс на заміщення вакантної посади директора Софіївського ліцею Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області
Згідно із розпорядженням сільського голови від 10 липня 2023 року №76-р "Про оголошення та проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директора закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області" відділ освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради оголошує конкурс на заміщення вакантної посади директора Софіївського ліцею Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Для участі в конкурсному відборі кандидати особисто подають такі документи:
2. автобіографію/резюме (на вибір);
3. фотокартки розміром 3 х 4 см (2 шт.);
4. копію папорту;
5. копію документу про вищу освіту (з додатком);
6. копію трудової книжки на підтвердження стажу педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років;
7. довідку про відсутність судимості;
8. довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;
9. документ про вільне володіння державною мовою (свідоцтво);
10. мотиваційний лист у довільній формі;
11. інші документи, що підтверджують професійні/моральні якості (за бажанням).
Кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».
- є громадянином України;
- вільно володіє державною мовою;
- має вищу освіту ступеня не нижче магістра;
- має стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років;
- наділена організаторськими здібностями,;
- стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків;
- пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу.
Директор закладу загальної середньої освіти.
Прийом документів здійснюється відділом освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради з 14.07.2023 по 14.08.2023 включно до 16.00 за адресою: с. Мигія, вул. Шкільна, буд.1
Отримати інформацію щодо фунціональних обов'язків, розміру і умов оплати праці можна за телефоном (066) 5345452, (050) 9866211
Електронна адреса: migeyaosvita2020@ukr.net
МИГІЇВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПЕРВОМАЙСЬКОГО РАЙОНУ
МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
восьмого скликання
ІХ сесія
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 червня 2021 року № 13
на посаду керівника комунального закладу
загальної середньої освіти комунальної
власності Мигіївської сільської ради
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст..26 Закону України «Про загальну середню освіту» , беручи до уваги Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 №291, враховуючи висновок постійної комісії з питань освіти, охорони здоров’я, соціально-культурного розвитку, сім’ї, молоді та спорту, соціального захисту населення, Мигіївська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради Первомайського району, Миколаївської області. (Додаток)
2. Делегувати відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради повноваження щодо:
- організації та проведення конкурсу на посаду керівників комунального закладу загальної середньої освіти відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради ;
- призначення на посаду та звільнення з посади керівників закладів загальної середньої освіти за результатами конкурсу, що проводиться згідно Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради;
- звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти в порядку, визначеним чинним законодавством України.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, охорони здоров’я, соціально-культурного розвитку, сім’ї, молоді та спорту, соціального захисту населення (Чепурна Г.П.)
Сільський голова Володимир БАЗАЛУК
Мигіївської сільської ради
про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти
1. Загальні положення.
1.1.Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти, який є об’єктом спільної комунальної власності територіальної громади Мигіївської сільської ради (далі – Положення), розроблене на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» на підставі Типового положення про конкурсу на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН України від 28.03.2018 № 291.
1.2. Це Положення визначає порядок проведення конкурсу на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти (далі – Заклад освіти).
2. Посадові вимоги до кандидата на посаду директора закладу загальної середньої освіти.
2.1. Керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років, організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу.
Повноваження керівника закладу загальної середньої освіти визначаються законодавством та установчими документами закладу освіти.
2.2. Не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти особа, яка:
2) має судимість за вчинення злочину;
3) позбавлена права обіймати відповідну посаду;
4) за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення;
5) за рішенням суду визнана винною у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією;
6) підпадає під заборону, встановлену Законом України "Про очищення влади".
2.3. Керівник закладу загальної середньої освіти має права та обов’язки педагогічного працівника, визначені Законом України "Про освіту", та несе відповідальність за виконання обов’язків, визначених законодавством, установчими документами закладу освіти і строковим трудовим договором.
3.Обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти
3.1. Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
3.2.Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою):
- одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти;
- не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти;
- не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.
3.3. Організацію та проведення конкурсного відбору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує відділ освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Мигіївської сільської ради (далі – відділ освіти ).
3.4 Конкурс складається з таких етапів:
3.5. Оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті Мигіївської сільської ради та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити:
- найменування і місцезнаходження закладу освіти;
- найменування посади та умови оплати праці;
- кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до цього Закону;
- вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі;
- дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість;
- прізвище та ім’я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі.
3.6. Для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:
- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);
- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);
- інститутів громадянського суспільства (громадських об’єднань керівників закладів освіти, професійних об’єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).
Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
3.7. До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка:
3.8. У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс.
3.9. Члени конкурсної комісії зобов’язані:
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.
Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об’єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.
Для участі в конкурсі подаються такі документи:
Особа може надати інші документи, що підтверджують її професійні та/або моральні якості.
Визначені у цьому пункті документи подаються особисто (або уповноваженою згідно з довіреністю особою) до конкурсної комісії у визначений в оголошенні строк, що може становити від 20 до 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу.
Уповноважена особа приймає документи за описом, копію якого надає особі, яка їх подає.
3.10. Протягом п’яти робочих днів з дня завершення строку подання документів для участі в конкурсі конкурсна комісія:
- приймає рішення про допущення та/або недопущення до участі у конкурсі;
- оприлюднює на офіційному вебсайті засновника перелік осіб, допущених до участі у конкурсному відборі (далі - кандидати).
3.11.До участі у конкурсі не можуть бути допущені особи, які:
- подали не всі документи, визначені цим Законом, для участі в конкурсі;
- подали документи після завершення строку їх подання.
3.12. Засновник зобов’язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше 5 робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
4. Особливості проведення конкурсного відбору.
4.1. Конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:
- перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема Закону України "Про освіту", «Про повну загальну середню освіту» та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;
- перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;
- публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.
Мигіївська сільська рада зобов’язана забезпечити відеофіксацію та (за можливості) відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму офіційному вебсайті відеозапису протягом одного робочого дня з дня його проведення.
Загальна тривалість конкурсу не може перевищувати двох місяців з дня його оголошення.
5. Завершення конкурсного відбору.
5.1.Конкурсна комісія протягом двох робочих днів з дня завершення конкурсного відбору визначає переможця конкурсу та оприлюднює результати конкурсу на офіційному вебсайті засновника.
За результатами конкурсних випробувань конкурсна комісія визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.
Не може бути визначено переможцем конкурсу особу, яка не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Загальна тривалість конкурсу не може перевищувати двох місяців з дня його оголошення.
Конкурсна комісія визнає конкурс таким, що не відбувся, якщо:
- відсутні заяви про участь у конкурсі;
- до участі в конкурсі не допущено жодного кандидата;
- жоден із кандидатів не визначений переможцем конкурсу;
У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, проводиться повторний конкурс.
5.2.Протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення рішення про переможця конкурсу Мигіївський сільський голова або керівник відділу освіти призначає переможця конкурсу на посаду та укладає з ним строковий трудовий договір.
Не може бути укладено трудовий договір з особою, яка не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».
6. Особливості укладання трудового договору з керівником комунального закладу загальної середньої освіти.
6.1.Трудовий договір укладається на шість років на підставі рішення конкурсної комісії. Після закінчення строку, на який укладено строковий трудовий договір, трудові відносини припиняються та не можуть бути продовжені на невизначений строк.
З особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на чотири роки без проведення конкурсу.
Особа не може бути керівником одного і того ж закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд (крім тих, що розташовані в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти). До першого шестирічного строку включається дворічний строк перебування на посаді керівника закладу загальної середньої освіти, призначеного вперше.
6.2. Керівник закладу загальної середньої освіти звільняється з посади у зв’язку із закінченням строку трудового договору або достроково відповідно до вимог законодавства та умов укладеного трудового договору.
Припинення трудового договору з керівником комунального закладу загальної середньої освіти у зв’язку із закінченням строку його дії або його дострокове розірвання здійснюється Мигіївським сільським головою або керівником відділу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством про працю.
6.3.Підставами для дострокового звільнення керівника закладу загальної середньої освіти, які повинні бути передбачені у трудовому договорі, є:
Сільський голова Володимир БАЗАЛУК
Додаток 1
проведення іспиту кандидатів
на заміщення вакантної посади керівника
закладу загальної середньої освіти комунальної власності
Цей Порядок визначає правові та організаційні засади проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти як одного з етапів конкурсу, що проводиться відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності Мигіївської сільської ради затвердженого рішенням сесії Мигіївської сільської ради від 23.07.2021 року № 13
1.1. Мета проведення іспиту - об'єктивна оцінка знань та здібностей кандидатів на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності.
1.2. Іспит проходять кандидати на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності, документи яких відповідають вимогам чинного законодавства.
1.3. Об'єктивність проведення іспиту забезпечується рівними умовами (тривалість іспиту, зміст та кількість питань, підрахунок результатів, тощо) та відкритістю інформації про них, єдиними критеріями оцінки.
1.4. Проведення іспиту для кандидатів на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності передбачає перевірку та оцінку їх знань Законів України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", "Про охорону дитинства" та інших нормативно-правових актів, що стосуються сфери освіти.
1.5. Перелік питань для перевірки знань законодавства та нормативно-правових актів у сфері освіти затверджується наказом начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради.
1.6. Питання мають бути актуальними, ґрунтуватися на нормах чинного законодавства України.
1.7. Тести для іспиту затверджуються начальником відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради.
І. Організаційна підготовка до іспиту;
ІІ. Конкурсний відбір:
- письмове тестування;
- перевірка професійних компетентностей шляхом письмового вирішення ситуаційного завдання;
- публічна та відкрита презентація перспективного плану розвитку закладу освіти;
ІІІ. Оцінювання та підбиття підсумків іспиту.
1.9. Начальник відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради наказом визначає дату проведення іспиту та забезпечує оприлюднення на офіційному веб сайті відділу.
2. Організаційна підготовка до іспиту
3. Складання іспиту
3.2. Іспит складають одночасно усі кандидати на заміщення відповідної вакантної посади.
3.3. Приміщення для складання іспиту має відповідати умовам зручного розміщення, що унеможливлює спілкування кандидатів між собою та забезпечує індивідуальну підготовку відповідей на питання. Кандидати не можуть самостійно залишати приміщення, в якому складається іспит, до його закінчення.
3.4. Іспит складається державною мовою.
3.5. Тестування та розв’язання ситуаційного завдання складається письмово.
3.6. Після підготовки відповідей на аркуші ставиться підпис кандидата та дата складання іспиту.
3.7. Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти, а також Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р.
3.8. Тестування містить 50 тестових завдань, які формуються відділом освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради. Кожне тестове завдання передбачає три варіанти відповідей, лише одне з яких є правильним.
3.9. Тестування проходить письмово у присутності членів комісії (не менше двох третин від її затвердженого складу). Після складання тестування на знання законодавства кандидат підписує та проставляє дату вирішення тестових завдань.
3.10. Загальний час для проведення тестування становить не довше 40 хвилин.
3.11. Розв’язання ситуаційного завдання проводиться з метою з’ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання та досвід під час виконання посадових обов’язків шляхом оцінки відповідності професійної компетентності та професійних знань кандидата встановленим вимогам, що пов’язані із завданнями та змістом роботи керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до посадової інструкції.
3.12. Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв’язують однакові ситуаційні завдання.
3.13. На розв’язання ситуаційного завдання кандидатові надається не більше 20 хвилин.
3.14. Ситуаційне завдання вирішується письмово державною мовою.
3.15. Голова комісії обирає одне із запропонованих ситуаційних завдань шляхом довільного витягування його із загальної кількості завдань під час проведення конкурсного відбору.
3.16. При підготовці до вирішення ситуаційного завдання кандидат здійснює записи на аркуші зі штампом Мигіївської сільської ради. Перед вирішенням ситуаційного завдання обов’язково вказуються прізвище, ім'я та по-батькові кандидата, номер варіанту ситуаційного завдання. Після підготовки відповідей на аркуші проставляються підпис кандидата та дата вирішення ситуаційного завдання.
3.17. Під час проведення тестування та розв’язання ситуаційних завдань кандидатам забороняється користуватися додатковими електронними приладами, посібниками, іншими матеріалами, а також спілкуватись один з одним. У разі порушення зазначених вимог кандидат відстороняється від подальшого проходження конкурсу, про що складається відповідний акт, який підписується присутніми членами конкурсної комісії.
3.18. Захист перспективного плану здійснюється кожним кандидатом окремо згідно з чергою. Черга формується на підставі подання документів.
3.19. Презентація перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти представляється державною мовою, не більше 10 хвилин, в зручний для кандидата спосіб.
3.20. Аркуші з відповідями кандидатів зберігаються разом з іншими матеріалами та документами конкурсної комісії у відповідальної особи за ведення кадрової роботи у відділі освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради протягом 1 року.
3.21. Після закінчення часу, відведеного на проведення тестування та вирішення ситуаційного завдання, комісією проводиться оцінювання за визначеними критеріями.
4. Оцінювання іспиту
4.2. Для визначення результатів тестування використовується така оцінювальна система:
– 1 бал виставляється кандидатам за правильну відповідь;
– 0 балів виставляється кандидатам за неправильну відповідь.
4.3. Результати тестування вважаються позитивними, якщо учасник набрав пороговий рівень балів (50%).
4.4. Результати тестування фіксуються у відомості.
4.5. Якості майбутнього керівника освітнього закладу, що оцінюються під час розв’язання ситуаційного завдання:
- знання законодавства;
- професійні та технічні знання;
- прийняття ефективних рішень;
- управління публічними фінансами;
- робота з інформацією.
4.6. Конкурсна комісія визначає результати розв’язання ситуаційного завдання згідно з установленими вимогами до професійної компетентності кандидата та виставляє відповідні бали:
- п'ять балів виставляються кандидатам, які виявили глибокі знання та успішно справилися із ситуаційним завданням;
- чотири бали виставляються кандидатам, які виявили повні знання в обсязі, достатньому для подальшої роботи;
- три бали виставляються кандидатам, які виявили розуміння поставленого завдання та вирішили його на задовільному рівні;
- два бали виставляються кандидатам, які вирішили завдання на низькому рівні;
- один бал виставляється кандидатам, які не вирішили його повністю.
4.7. Оцінювання розв’язання ситуаційних завдань здійснюється кожним членом конкурсної комісії індивідуально. Загальна оцінка формується шляхом визначення середнього арифметичного індивідуальних балів членів конкурсної комісії та вноситься до відомості про результати ситуаційних завдань.
4.8. Середнє арифметичне індивідуальних балів членів конкурсної комісії є
остаточними балами, які також виставляються і на аркуші з відповідями кожного кандидата.
4.9. Кандидати, які за результатами тестування та вирішення ситуаційного завдання набрали менше порогового рівня балів (50%), не допускаються до презентації перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, про що зазначається у протоколі.
4.10. Презентація перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти оцінюється в максимальну кількість балів - 10.
4.11. Про необхідність забезпечення технічної підтримки презентаційних
матеріалів кандидат повідомляє конкурсну комісію напередодні.
4.12. Оцінювання результатів публічної презентації та співбесіди щодо її змісту здійснюється згідно критеріїв професійної компетентності керівника освітнього закладу:
| Критерії | Обґрунтування критеріїв | Бали |
1.Зміст | 1.1 Розуміння завдання | – робота демонструє точне розуміння завдання; – використані як матеріали, що мають відношення до теми, так і ті, що не мають відношення до теми; – використані матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми; зібрана інформація не аналізується і не оцінюється. | 10
5
0
|
| 1.2. Повнота розкриття теми | - повно; - частково; - не розкрита. | 10 5 0 |
| 1.3. Авторська оригінальність | – унікальна робота; містить велику кількість оригінальних, винахідницьких прийомів; – в роботі наявні авторські знахідки; – стандартна робота, не відрізняється авторською індивідуальністю. | 10
5 0 |
2. Захист роботи | 2.1. Якість доповіді | – аргументованість основних позицій, композиція доповіді логічна, повнота представлених в доповіді результатів роботи; – порушено логіку виступу, часткове представлення результатів роботи, неповна система аргументації; – немає аргументів по головним позиціям, повне порушення логіки, не представлені результати дослідження; | 10
5
0 |
| 2.2. Обсяг та глибина знань за темою | – доповідач демонструє ерудицію, відображає між предметні зв’язки; – доповідач грамотно викладає матеріал, проте не показує достатньо глибоких знань; – доповідач виявляє повну відсутність володіння матеріалом | 10
5
0 |
| 2.3. Відповіді на питання | – доповідач переконливо і повно відповідає на питання, намагається використати відповіді для успішного розкриття теми; – доповідач не на всі питання може знайти переконливі відповіді; – доповідач не може відповісти на питання або під час відповідей поводить себе агресивно, некоректно; | 5
3 0 |
| 2.4. Ділові та вольові якості доповідача | – доповідач прагне досягти високих результатів, готовий до дискусії, дружньо налаштований, контактний – доповідач готовий до дискусії, не завжди виявляє доброзичливість – доповідач не готовий до дискусії, агресивний, уникає контакту | 5
3
0 |
Співвідношення отриманих результатів
Високий рівень | 6 | 46-60 |
Достатній рівень | 4 | 31-45 |
Середній рівень | 2 | 16-30 |
Низький рівень | 0 | 0-15 |
4.13. Виставлення оцінок за презентацію перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти проводиться кожним членом комісії індивідуально. Загальна оцінка формується шляхом визначення середнього арифметичного індивідуальних балів членів конкурсної комісії, яке фіксується у відомості.
4.15. Результати конкурсу оприлюднюються на веб-сайті Мигіївської сільської ради.
5. Підбиття підсумків
5.1. Підбиття підсумку здійснюється шляхом додавання підсумкових балів за тестування, ситуаційне завдання і презентацію перспективного плану та занесення загальної суми балів у зведену екзаменаційну відомість.
5.2. Кандидати, які не склали іспит, не можуть бути рекомендовані конкурсною комісією для призначення на посаду.
5.3. Результати іспиту можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому для оскарження рішень конкурсної комісії в законодавчому порядку.
5.4. Конкурсна комісія на підставі результатів іспиту на своєму засідання визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.
Приклади тестових завдань для проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти
1. Який тип закладу забезпечує здобуття базової середньої освіти?
2) гімназія;
3) ліцей;
2. Хто затверджує статут закладу освіти?
2) керівник закладу освіти;
3) колегіальний орган управління закладу освіти.
3. Що містить освітня програма?
4. Які форми здобуття освіти є індивідуальними?
2) дистанційна, мережева, дуальна, педагогічний патронаж;
3) екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж;
5. Що належить до обов’язків засновника закладу освіти?
ситуаційного завдання для перевірки професійних компетентностей кандидатів на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради
До Вас, як до керівника закладу загальної середньої освіти звернулися батьки з метою зарахування дитини у заклад освіти, керівником якого Ви є.
Опишіть алгоритм зарахування дитини у заклад. Зазначте чи може керівник закладу відмовити у зарахуванні та на яких підставах.
Перелік тестових питань для перевірки знання законодавства України у сфері загальної середньої освіти, зокрема Законів України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти
Конкурс на заміщення вакантної посади директора Бандурського ліцею Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області
Згідно із розпорядженням сільського голови від 10 липня 2023 року №76-р "Про оголошення та проведення конкурсу на заміщення вакантних посад директора закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області" відділ освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради оголошує конкурс на заміщення вакантної посади директора Софіївського ліцею Мигіївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.
Для участі в конкурсному відборі кандидати особисто подають такі документи:
2. автобіографію/резюме (на вибір);
3. фотокартки розміром 3 х 4 см (2 шт.);
4. копію папорту;
5. копію документу про вищу освіту (з додатком);
6. копію трудової книжки на підтвердження стажу педагогічної (науково-педагогічної) роботи не менше трьох років;
7. довідку про відсутність судимості;
8. довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;
9. документ про вільне володіння державною мовою (свідоцтво);
10. мотиваційний лист у довільній формі;
11. інші документи, що підтверджують професійні/моральні якості (за бажанням).
Кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».
- є громадянином України;
- вільно володіє державною мовою;
- має вищу освіту ступеня не нижче магістра;
- має стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років;
- наділена організаторськими здібностями,;
- стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків;
- пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу.
Директор закладу загальної середньої освіти.
Прийом документів здійснюється відділом освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради з 14.07.2023 по 14.08.2023 включно до 16.00 за адресою: с. Мигія, вул. Шкільна, буд.1
Отримати інформацію щодо фунціональних обов'язків, розміру і умов оплати праці можна за телефоном (066) 5345452, (050) 9866211
Електронна адреса: migeyaosvita2020@ukr.net
МИГІЇВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПЕРВОМАЙСЬКОГО РАЙОНУ
МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
восьмого скликання
ІХ сесія
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 червня 2021 року № 13
на посаду керівника комунального закладу
загальної середньої освіти комунальної
власності Мигіївської сільської ради
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст..26 Закону України «Про загальну середню освіту» , беручи до уваги Типове положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 №291, враховуючи висновок постійної комісії з питань освіти, охорони здоров’я, соціально-культурного розвитку, сім’ї, молоді та спорту, соціального захисту населення, Мигіївська сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради Первомайського району, Миколаївської області. (Додаток)
2. Делегувати відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради повноваження щодо:
- організації та проведення конкурсу на посаду керівників комунального закладу загальної середньої освіти відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради ;
- призначення на посаду та звільнення з посади керівників закладів загальної середньої освіти за результатами конкурсу, що проводиться згідно Положення про конкурс на посаду керівника комунального закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради;
- звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти в порядку, визначеним чинним законодавством України.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, охорони здоров’я, соціально-культурного розвитку, сім’ї, молоді та спорту, соціального захисту населення (Чепурна Г.П.)
Сільський голова Володимир БАЗАЛУК
Мигіївської сільської ради
про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти
1. Загальні положення.
1.1.Положення про конкурс на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти, який є об’єктом спільної комунальної власності територіальної громади Мигіївської сільської ради (далі – Положення), розроблене на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту» на підставі Типового положення про конкурсу на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН України від 28.03.2018 № 291.
1.2. Це Положення визначає порядок проведення конкурсу на посаду директора комунального закладу загальної середньої освіти (далі – Заклад освіти).
2. Посадові вимоги до кандидата на посаду директора закладу загальної середньої освіти.
2.1. Керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років, організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу.
Повноваження керівника закладу загальної середньої освіти визначаються законодавством та установчими документами закладу освіти.
2.2. Не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти особа, яка:
2) має судимість за вчинення злочину;
3) позбавлена права обіймати відповідну посаду;
4) за рішенням суду визнана винною у вчиненні корупційного правопорушення;
5) за рішенням суду визнана винною у вчиненні правопорушення, пов’язаного з корупцією;
6) підпадає під заборону, встановлену Законом України "Про очищення влади".
2.3. Керівник закладу загальної середньої освіти має права та обов’язки педагогічного працівника, визначені Законом України "Про освіту", та несе відповідальність за виконання обов’язків, визначених законодавством, установчими документами закладу освіти і строковим трудовим договором.
3.Обрання, призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу загальної середньої освіти
3.1. Керівник державного, комунального закладу загальної середньої освіти обирається на посаду за результатами конкурсу, що проводиться відповідно до вимог Закону України «Про повну загальну середню освіту» та положення про конкурс, затвердженого засновником або уповноваженим ним органом (посадовою особою).
3.2.Рішення про проведення конкурсу приймається засновником державного чи комунального закладу загальної середньої освіти або уповноваженим ним органом (посадовою особою):
- одночасно з прийняттям рішення про утворення нового закладу загальної середньої освіти;
- не менше ніж за два місяці до завершення строкового трудового договору, укладеного з керівником закладу загальної середньої освіти;
- не пізніше десяти робочих днів з дня дострокового припинення договору, укладеного з керівником відповідного закладу загальної середньої освіти, чи визнання попереднього конкурсу таким, що не відбувся.
3.3. Організацію та проведення конкурсного відбору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує відділ освіти, культури, спорту та туризму виконавчого комітету Мигіївської сільської ради (далі – відділ освіти ).
3.4 Конкурс складається з таких етапів:
3.5. Оголошення про проведення конкурсу оприлюднюється на офіційному вебсайті Мигіївської сільської ради та на офіційному вебсайті закладу освіти (за наявності) наступного робочого дня після прийняття рішення про проведення конкурсу та повинне містити:
- найменування і місцезнаходження закладу освіти;
- найменування посади та умови оплати праці;
- кваліфікаційні вимоги до керівника закладу освіти відповідно до цього Закону;
- вичерпний перелік, кінцевий строк і місце подання документів для участі в конкурсі;
- дату та місце початку конкурсного відбору, етапи його проведення та тривалість;
- прізвище та ім’я, номер телефону та адресу електронної пошти особи, уповноваженої надавати інформацію про конкурс та приймати документи для участі в конкурсі.
3.6. Для проведення конкурсу засновник формує та затверджує конкурсну комісію чисельністю від 6 до 15 осіб, до складу якої на паритетних засадах входять представники:
- засновника (посадові особи органу державної влади чи депутати відповідного представницького органу місцевого самоврядування (не більше однієї особи від однієї фракції чи групи);
- відповідної місцевої державної адміністрації чи територіального органу центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти (державні службовці);
- інститутів громадянського суспільства (громадських об’єднань керівників закладів освіти, професійних об’єднань педагогічних працівників, районної (міської) профспілкової організації та інших громадських формувань, а також експертів, фахівців у сфері загальної середньої освіти тощо).
Вимоги до членів конкурсної комісії та порядок її формування визначаються положенням про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти.
3.7. До складу конкурсної комісії не може бути включена особа, яка:
3.8. У роботі конкурсної комісії з правом дорадчого голосу можуть брати участь представники органів громадського самоврядування закладу освіти, на посаду керівника якого оголошено конкурс.
3.9. Члени конкурсної комісії зобов’язані:
Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми членами конкурсної комісії та оприлюднюється на офіційному вебсайті засновника протягом наступного робочого дня з дня проведення засідання конкурсної комісії.
Конкурсна комісія та її члени діють на засадах неупередженості, об’єктивності, незалежності, недискримінації, відкритості, прозорості, доброчесності. Не допускаються будь-які втручання в діяльність конкурсної комісії, тиск на членів комісії та учасників конкурсу.
Для участі в конкурсі подаються такі документи:
Особа може надати інші документи, що підтверджують її професійні та/або моральні якості.
Визначені у цьому пункті документи подаються особисто (або уповноваженою згідно з довіреністю особою) до конкурсної комісії у визначений в оголошенні строк, що може становити від 20 до 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсу.
Уповноважена особа приймає документи за описом, копію якого надає особі, яка їх подає.
3.10. Протягом п’яти робочих днів з дня завершення строку подання документів для участі в конкурсі конкурсна комісія:
- приймає рішення про допущення та/або недопущення до участі у конкурсі;
- оприлюднює на офіційному вебсайті засновника перелік осіб, допущених до участі у конкурсному відборі (далі - кандидати).
3.11.До участі у конкурсі не можуть бути допущені особи, які:
- подали не всі документи, визначені цим Законом, для участі в конкурсі;
- подали документи після завершення строку їх подання.
3.12. Засновник зобов’язаний організувати та забезпечити ознайомлення кандидатів із закладом загальної середньої освіти, його трудовим колективом та представниками органів громадського самоврядування такого закладу не пізніше 5 робочих днів до початку проведення конкурсного відбору.
4. Особливості проведення конкурсного відбору.
4.1. Конкурсний відбір переможця конкурсу здійснюється за результатами:
- перевірки знання законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема Закону України "Про освіту", «Про повну загальну середню освіту» та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти;
- перевірки професійних компетентностей шляхом письмового виконання ситуаційного завдання;
- публічної та відкритої презентації державною мовою перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, а також надання відповідей на запитання членів конкурсної комісії в межах змісту конкурсного випробування.
Мигіївська сільська рада зобов’язана забезпечити відеофіксацію та (за можливості) відеотрансляцію конкурсного відбору з подальшим оприлюдненням на своєму офіційному вебсайті відеозапису протягом одного робочого дня з дня його проведення.
Загальна тривалість конкурсу не може перевищувати двох місяців з дня його оголошення.
5. Завершення конкурсного відбору.
5.1.Конкурсна комісія протягом двох робочих днів з дня завершення конкурсного відбору визначає переможця конкурсу та оприлюднює результати конкурсу на офіційному вебсайті засновника.
За результатами конкурсних випробувань конкурсна комісія визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.
Не може бути визначено переможцем конкурсу особу, яка не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».
Загальна тривалість конкурсу не може перевищувати двох місяців з дня його оголошення.
Конкурсна комісія визнає конкурс таким, що не відбувся, якщо:
- відсутні заяви про участь у конкурсі;
- до участі в конкурсі не допущено жодного кандидата;
- жоден із кандидатів не визначений переможцем конкурсу;
У разі визнання конкурсу таким, що не відбувся, проводиться повторний конкурс.
5.2.Протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення рішення про переможця конкурсу Мигіївський сільський голова або керівник відділу освіти призначає переможця конкурсу на посаду та укладає з ним строковий трудовий договір.
Не може бути укладено трудовий договір з особою, яка не може обіймати посаду керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту».
6. Особливості укладання трудового договору з керівником комунального закладу загальної середньої освіти.
6.1.Трудовий договір укладається на шість років на підставі рішення конкурсної комісії. Після закінчення строку, на який укладено строковий трудовий договір, трудові відносини припиняються та не можуть бути продовжені на невизначений строк.
З особою, яка призначається на посаду керівника закладу загальної середньої освіти вперше, укладається трудовий договір строком на два роки. Після закінчення строку дії такого строкового трудового договору та за умови належного його виконання сторони мають право продовжити строк дії відповідного строкового трудового договору ще на чотири роки без проведення конкурсу.
Особа не може бути керівником одного і того ж закладу загальної середньої освіти більше ніж два строки підряд (крім тих, що розташовані в населених пунктах з одним закладом загальної середньої освіти). До першого шестирічного строку включається дворічний строк перебування на посаді керівника закладу загальної середньої освіти, призначеного вперше.
6.2. Керівник закладу загальної середньої освіти звільняється з посади у зв’язку із закінченням строку трудового договору або достроково відповідно до вимог законодавства та умов укладеного трудового договору.
Припинення трудового договору з керівником комунального закладу загальної середньої освіти у зв’язку із закінченням строку його дії або його дострокове розірвання здійснюється Мигіївським сільським головою або керівником відділу освіти з підстав та у порядку, визначених законодавством про працю.
6.3.Підставами для дострокового звільнення керівника закладу загальної середньої освіти, які повинні бути передбачені у трудовому договорі, є:
Сільський голова Володимир БАЗАЛУК
Додаток 1
проведення іспиту кандидатів
на заміщення вакантної посади керівника
закладу загальної середньої освіти комунальної власності
Цей Порядок визначає правові та організаційні засади проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти як одного з етапів конкурсу, що проводиться відповідно до Положення про конкурс на посаду керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності Мигіївської сільської ради затвердженого рішенням сесії Мигіївської сільської ради від 23.07.2021 року № 13
1.1. Мета проведення іспиту - об'єктивна оцінка знань та здібностей кандидатів на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності.
1.2. Іспит проходять кандидати на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності, документи яких відповідають вимогам чинного законодавства.
1.3. Об'єктивність проведення іспиту забезпечується рівними умовами (тривалість іспиту, зміст та кількість питань, підрахунок результатів, тощо) та відкритістю інформації про них, єдиними критеріями оцінки.
1.4. Проведення іспиту для кандидатів на заміщення вакантної посади керівника закладу загальної середньої освіти комунальної власності передбачає перевірку та оцінку їх знань Законів України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", "Про охорону дитинства" та інших нормативно-правових актів, що стосуються сфери освіти.
1.5. Перелік питань для перевірки знань законодавства та нормативно-правових актів у сфері освіти затверджується наказом начальника відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради.
1.6. Питання мають бути актуальними, ґрунтуватися на нормах чинного законодавства України.
1.7. Тести для іспиту затверджуються начальником відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради.
І. Організаційна підготовка до іспиту;
ІІ. Конкурсний відбір:
- письмове тестування;
- перевірка професійних компетентностей шляхом письмового вирішення ситуаційного завдання;
- публічна та відкрита презентація перспективного плану розвитку закладу освіти;
ІІІ. Оцінювання та підбиття підсумків іспиту.
1.9. Начальник відділу освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради наказом визначає дату проведення іспиту та забезпечує оприлюднення на офіційному веб сайті відділу.
2. Організаційна підготовка до іспиту
3. Складання іспиту
3.2. Іспит складають одночасно усі кандидати на заміщення відповідної вакантної посади.
3.3. Приміщення для складання іспиту має відповідати умовам зручного розміщення, що унеможливлює спілкування кандидатів між собою та забезпечує індивідуальну підготовку відповідей на питання. Кандидати не можуть самостійно залишати приміщення, в якому складається іспит, до його закінчення.
3.4. Іспит складається державною мовою.
3.5. Тестування та розв’язання ситуаційного завдання складається письмово.
3.6. Після підготовки відповідей на аркуші ставиться підпис кандидата та дата складання іспиту.
3.7. Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань законодавства у сфері загальної середньої освіти, зокрема Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти, а також Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року № 988-р.
3.8. Тестування містить 50 тестових завдань, які формуються відділом освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради. Кожне тестове завдання передбачає три варіанти відповідей, лише одне з яких є правильним.
3.9. Тестування проходить письмово у присутності членів комісії (не менше двох третин від її затвердженого складу). Після складання тестування на знання законодавства кандидат підписує та проставляє дату вирішення тестових завдань.
3.10. Загальний час для проведення тестування становить не довше 40 хвилин.
3.11. Розв’язання ситуаційного завдання проводиться з метою з’ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання та досвід під час виконання посадових обов’язків шляхом оцінки відповідності професійної компетентності та професійних знань кандидата встановленим вимогам, що пов’язані із завданнями та змістом роботи керівника закладу загальної середньої освіти відповідно до посадової інструкції.
3.12. Усі кандидати, які претендують на одну посаду, розв’язують однакові ситуаційні завдання.
3.13. На розв’язання ситуаційного завдання кандидатові надається не більше 20 хвилин.
3.14. Ситуаційне завдання вирішується письмово державною мовою.
3.15. Голова комісії обирає одне із запропонованих ситуаційних завдань шляхом довільного витягування його із загальної кількості завдань під час проведення конкурсного відбору.
3.16. При підготовці до вирішення ситуаційного завдання кандидат здійснює записи на аркуші зі штампом Мигіївської сільської ради. Перед вирішенням ситуаційного завдання обов’язково вказуються прізвище, ім'я та по-батькові кандидата, номер варіанту ситуаційного завдання. Після підготовки відповідей на аркуші проставляються підпис кандидата та дата вирішення ситуаційного завдання.
3.17. Під час проведення тестування та розв’язання ситуаційних завдань кандидатам забороняється користуватися додатковими електронними приладами, посібниками, іншими матеріалами, а також спілкуватись один з одним. У разі порушення зазначених вимог кандидат відстороняється від подальшого проходження конкурсу, про що складається відповідний акт, який підписується присутніми членами конкурсної комісії.
3.18. Захист перспективного плану здійснюється кожним кандидатом окремо згідно з чергою. Черга формується на підставі подання документів.
3.19. Презентація перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти представляється державною мовою, не більше 10 хвилин, в зручний для кандидата спосіб.
3.20. Аркуші з відповідями кандидатів зберігаються разом з іншими матеріалами та документами конкурсної комісії у відповідальної особи за ведення кадрової роботи у відділі освіти, культури, спорту та туризму Мигіївської сільської ради протягом 1 року.
3.21. Після закінчення часу, відведеного на проведення тестування та вирішення ситуаційного завдання, комісією проводиться оцінювання за визначеними критеріями.
4. Оцінювання іспиту
4.2. Для визначення результатів тестування використовується така оцінювальна система:
– 1 бал виставляється кандидатам за правильну відповідь;
– 0 балів виставляється кандидатам за неправильну відповідь.
4.3. Результати тестування вважаються позитивними, якщо учасник набрав пороговий рівень балів (50%).
4.4. Результати тестування фіксуються у відомості.
4.5. Якості майбутнього керівника освітнього закладу, що оцінюються під час розв’язання ситуаційного завдання:
- знання законодавства;
- професійні та технічні знання;
- прийняття ефективних рішень;
- управління публічними фінансами;
- робота з інформацією.
4.6. Конкурсна комісія визначає результати розв’язання ситуаційного завдання згідно з установленими вимогами до професійної компетентності кандидата та виставляє відповідні бали:
- п'ять балів виставляються кандидатам, які виявили глибокі знання та успішно справилися із ситуаційним завданням;
- чотири бали виставляються кандидатам, які виявили повні знання в обсязі, достатньому для подальшої роботи;
- три бали виставляються кандидатам, які виявили розуміння поставленого завдання та вирішили його на задовільному рівні;
- два бали виставляються кандидатам, які вирішили завдання на низькому рівні;
- один бал виставляється кандидатам, які не вирішили його повністю.
4.7. Оцінювання розв’язання ситуаційних завдань здійснюється кожним членом конкурсної комісії індивідуально. Загальна оцінка формується шляхом визначення середнього арифметичного індивідуальних балів членів конкурсної комісії та вноситься до відомості про результати ситуаційних завдань.
4.8. Середнє арифметичне індивідуальних балів членів конкурсної комісії є
остаточними балами, які також виставляються і на аркуші з відповідями кожного кандидата.
4.9. Кандидати, які за результатами тестування та вирішення ситуаційного завдання набрали менше порогового рівня балів (50%), не допускаються до презентації перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти, про що зазначається у протоколі.
4.10. Презентація перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти оцінюється в максимальну кількість балів - 10.
4.11. Про необхідність забезпечення технічної підтримки презентаційних
матеріалів кандидат повідомляє конкурсну комісію напередодні.
4.12. Оцінювання результатів публічної презентації та співбесіди щодо її змісту здійснюється згідно критеріїв професійної компетентності керівника освітнього закладу:
| Критерії | Обґрунтування критеріїв | Бали |
1.Зміст | 1.1 Розуміння завдання | – робота демонструє точне розуміння завдання; – використані як матеріали, що мають відношення до теми, так і ті, що не мають відношення до теми; – використані матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми; зібрана інформація не аналізується і не оцінюється. | 10
5
0
|
| 1.2. Повнота розкриття теми | - повно; - частково; - не розкрита. | 10 5 0 |
| 1.3. Авторська оригінальність | – унікальна робота; містить велику кількість оригінальних, винахідницьких прийомів; – в роботі наявні авторські знахідки; – стандартна робота, не відрізняється авторською індивідуальністю. | 10
5 0 |
2. Захист роботи | 2.1. Якість доповіді | – аргументованість основних позицій, композиція доповіді логічна, повнота представлених в доповіді результатів роботи; – порушено логіку виступу, часткове представлення результатів роботи, неповна система аргументації; – немає аргументів по головним позиціям, повне порушення логіки, не представлені результати дослідження; | 10
5
0 |
| 2.2. Обсяг та глибина знань за темою | – доповідач демонструє ерудицію, відображає між предметні зв’язки; – доповідач грамотно викладає матеріал, проте не показує достатньо глибоких знань; – доповідач виявляє повну відсутність володіння матеріалом | 10
5
0 |
| 2.3. Відповіді на питання | – доповідач переконливо і повно відповідає на питання, намагається використати відповіді для успішного розкриття теми; – доповідач не на всі питання може знайти переконливі відповіді; – доповідач не може відповісти на питання або під час відповідей поводить себе агресивно, некоректно; | 5
3 0 |
| 2.4. Ділові та вольові якості доповідача | – доповідач прагне досягти високих результатів, готовий до дискусії, дружньо налаштований, контактний – доповідач готовий до дискусії, не завжди виявляє доброзичливість – доповідач не готовий до дискусії, агресивний, уникає контакту | 5
3
0 |
Співвідношення отриманих результатів
Високий рівень | 6 | 46-60 |
Достатній рівень | 4 | 31-45 |
Середній рівень | 2 | 16-30 |
Низький рівень | 0 | 0-15 |
4.13. Виставлення оцінок за презентацію перспективного плану розвитку закладу загальної середньої освіти проводиться кожним членом комісії індивідуально. Загальна оцінка формується шляхом визначення середнього арифметичного індивідуальних балів членів конкурсної комісії, яке фіксується у відомості.
4.15. Результати конкурсу оприлюднюються на веб-сайті Мигіївської сільської ради.
5. Підбиття підсумків
5.1. Підбиття підсумку здійснюється шляхом додавання підсумкових балів за тестування, ситуаційне завдання і презентацію перспективного плану та занесення загальної суми балів у зведену екзаменаційну відомість.
5.2. Кандидати, які не склали іспит, не можуть бути рекомендовані конкурсною комісією для призначення на посаду.
5.3. Результати іспиту можуть бути оскаржені в порядку, передбаченому для оскарження рішень конкурсної комісії в законодавчому порядку.
5.4. Конкурсна комісія на підставі результатів іспиту на своєму засідання визначає переможця конкурсу або визнає конкурс таким, що не відбувся.
Приклади тестових завдань для проведення конкурсу на посаду керівника закладу загальної середньої освіти
1. Який тип закладу забезпечує здобуття базової середньої освіти?
2) гімназія;
3) ліцей;
2. Хто затверджує статут закладу освіти?
2) керівник закладу освіти;
3) колегіальний орган управління закладу освіти.
3. Що містить освітня програма?
4. Які форми здобуття освіти є індивідуальними?
2) дистанційна, мережева, дуальна, педагогічний патронаж;
3) екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж;
5. Що належить до обов’язків засновника закладу освіти?
ситуаційного завдання для перевірки професійних компетентностей кандидатів на посаду керівника закладу загальної середньої освіти Мигіївської сільської ради
До Вас, як до керівника закладу загальної середньої освіти звернулися батьки з метою зарахування дитини у заклад освіти, керівником якого Ви є.
Опишіть алгоритм зарахування дитини у заклад. Зазначте чи може керівник закладу відмовити у зарахуванні та на яких підставах.
Перелік тестових питань для перевірки знання законодавства України у сфері загальної середньої освіти, зокрема Законів України "Про освіту", "Про повну загальну середню освіту", та інших нормативно-правових актів у сфері загальної середньої освіти